امروز : شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ آمار بازدید از سایت : ۱۷۸۲۹۶۸ بروز شده در : شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
تازه ها

بیش از 13 هزار نفر در بخش خصوصی آموزش دیدند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان خبر داد: بیش از 13 هزار نفر در بخش خصوصی آموزش دیدند به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ،وهب مختاران، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بیان داشت : از ابتدای سال جاری تا پایان  دی ماه تعداد 13 هزار و 224  نفر  در 34 رشته آموزشی در خوشه های صنعت،  خدمات، فرهنگ و هنر و کشاورزی در آموزشگاههای آزاد مهارت آموزشی را فرا گرفته اند. مختاران اظهار داشت :در دوره های مهارتی فوق 7هزار 625 نفر زن و 5 هزار 599 نفر مرد بوده است. وی افزود : تعداد آموزشگاههای آزاد فعال   198 آموزشگاه و تعداد دوره های برگزار شده 2 هزار و 806  دوره می باشد.

اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تفاهم نامه منعقد کرد

  تفاهم نامه سه جانبه همکاری آموزشی بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، بنیاد شهید و امور ایثارگران و کانون انجمن صنفی استان به منظور گسترش همکاری ها  منعقد شد. به گزراش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان،وهب مختاران،مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: این تفاهم نام در راستای توانمند سازی خانواده های معظم شهدا،جانبازان و آزادگان در استان همدان به امضاء رسید. مختاران هدف از انعقاد این تفاهم نامه را توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی و ایجاد اشتغال پایدار و مولد عنوان کرد و افزود: در راستای ارئه خدمات و ایفای مسئولیت های مدنی ،فرهنگی و اجتماعی به منظور ارتقا و توانمند سازی جامعه هدف قید شده از دیگر اهداف مهم تفاهم نامه است. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با اشاره به اینکه نیاز سنجی آموزشی،امکان سنجی و شناسایی دوره های آموزشی- مهارتی متناسب با نیازبازار  از تعهدات بنیاد است ،بیان کرد: معرفی متقاضیان واجد شرایط به مراکز دولتی  و غیردولتی (آزاد)سازمان بر اساس رشته های اولویت دار منطقه جغرافیایی مبتنی بر رسته های الویت دارشغلی  از دیگر تعهدات بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در این تفاهم نامه است.  مختاران بررسی نتایج نیاز سنجی آموزشی انجام شده با همکاری کارشناسان معرفی شده به منظور اولویت بندی در تدوین استانداردهای شغل و شایستگی و اجرای آموزش های موضوع تفاهم نامه  را از تعهدات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مطرح کرد و یادآور شد: همچنین نظارت بر نحوه اجرای آموزش مطابق قوانین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از دیگر تعهدات این اداره کل است.

در ادراه کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان منعقد شد:

در ادراه کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان منعقد شد: تفاهم نامه همکاری مشترک چهار جانبه   تفاهم نامه چهار  جانبه همکاری آموزشی بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، سازمان صنعت ،معدن و تجارت  ، اتحادیه کیف وکفش چرم استان  و شرکت زیلان ترکیه به منظور گسترش همکاری ها  منعقد شد. به گزراش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان این تفاهم نامه با حضور  ظاهر پورمجاهد ،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ،وهب مختاران مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان  ، حمید رضا متین رییس صنعت ،معدن و تجارت ،رییس اتحادیه چرم همدان  و یاشار آلتون تاش مدیر عامل شرکت زیلان ترکیه با هدف انتقال فناوری های تزریق زیره کفش و ارائه آموزش های مربوطه در این استان به امضاء رسید. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان گفت:  همکاری و هماهنگی چهار طرفه در زمینه تهیه ملزومات ، مواد اولیه و تهیه مکان و محل سرمایه گزاری و آموزش از اهداف مهم این تفاهم نامه است.   وهب مختاران بیان کرد:همکاری و هماهنگی با دستگاههای مرتبط ،انجام اقدامات لازم در زمینه تعیین و تخصیص اراضی مورد نیاز پروژه و تبادل اطلاعات از تعهدات مشترک این تفاهم نامه است..  مختاران همچنین انجام تمهیدات لازم جهت اخذ مجوزهای مورد نیاز در چهارچوب قوانین کشور پس از اقدامات اولیه سرمایه گذار از دیگر تعهدات مشترک تفاهم نامه عنوان کرد و ادامه داد: بررسی نتایج نیاز سنجی آموزشی انجام شده با همکاری کارشناسان معرفی شده به منظور اولویت بندی در تدوین استانداردهای شغل و شایستگی و اجرای آموزش های موضوع تفاهم نامه و همچنین نظارت بر نحوه اجرای آموزش مطابق قوانین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از تعهدات این اداره کل است.  وی تصریح کرد:از دیگر تعهدات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان اعطای گواهینامه معتبر در صورت موفقیت در آزمون کتبی و عملی می باشد.

برای اولین باربه همت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان در کشور اجرا شد:

برای اولین باربه همت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان  در کشور اجرا شد: برگزاری مسابقات آزاد مهارت طراحی و ساخت کفش چرمی زنانه   به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان مسابقات آزاد مهارت‌ طراحی و دوخت کفش چرمی زنانه روز جمعه به میزبانی اداره‌کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان برگزار شد. ظاهر پورمجاهد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان در بازدید از مسابقات مهارت آزاد کشوری با موضوع طراحی و ساخت کفش چرم و چرم صنعتی زنانه که در محل کارگاه تولیدی کفش آرمینا برگزار شد، گفت: از جوانان دعوت می‌کنیم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در صنعت چرم از طریق آموزش فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه‌ها و کارگاه‌های تولیدی بیاموزند و مطمئن باشند پس از کسب مهارت می توانند جذب بازار کار شوند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان هدف از برگزاری مسابقه ملی مهارت کشوری در صنعت چرم را الگوسازی برای جوانان جهت اشتغال در این صنعت خواند. پورمجاهد افزود: این افتخار استان همدان است که ما میزبان استان‌های مختلف و گروه های مختلف کاری هستیم. در این مسابقه در یک رقابت تنگاتنگ، سه گروه به عنوان برگزیدگان انتخاب خواهند شد و جوایزی را دریافت خواهند کرد. ضمن احترام به زحمات استان‌های دیگر، استان همدان در حوزه کیف و کفش و چرم از استان‌های برجسته است.  از مردم عزیز کشورمان دعوت می‌کنم از محصولات کشور خودمان استفاده کنند. معاون اقتصادی استاندار همدان ادامه داد: با توجه به سابقه همدان در صنعت چرم که وجود محله‌ای به نام چرمسازی آن را تایید می‌کند و وجود افراد ماهر در این حوزه، همدان در این صنعت جایگاه ویژه‌ای دارد. صنعت چرم همدان، آینده بسیار خوبی دارد. مجدد تاکید می‌کنم تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط مثل آموزش فنی و حرفه ای، سازمان صمت و دیگر دستگاه‌ها باید تولیدکنندگان این حوزه را حمایت کنند. وهب مختاران، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان  در بازدید از روند برگزاری این مسابقات گفت: در این مسابقات از تمام استان‌های دارای ظرفیت در صنعت چرم شرکت کردند. داوران بسیار خوبی در سطح کشوری و بین المللی (از کشور ترکیه) داوری این مسابقات را برعهده دارند. مختاران خاطرنشان کرد: مسابقات ملی مهارت، مرجعی برای گزینش نخبگان این عرصه و سنجش سطح مهارتی کشور در مقایسه با جهان است. وی افزود: اتحادیه کیف و کفش و چرم استان همدان، شرکت شهرک‌های صنعتی و تولیدکنندگان استان شرکای اجتماعی ما در این رویداد و المپیاد هستند. چرم در استان همدان ظرفیت بسیار خوبی دارد و اشتغال قابل توجهی در حدود 5 هزار و 400 نفر در حدود 710 واحد تولیدی را به خود اختصاص داده است مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان هدف از برگزاری مسابقه‌های ملی مهارت را شناسایی نخبگان مهارتی و استفاده از ظرفیت آنها در راستای پیشبرد هدف‌های اقتصادی، اشاعه فرهنگ مهارت آموزی، توسعه و ترویج گفتمان مهارت در بین جوانان، ارتقای سطح استاندارد سرفصل‌های آموزشی، ایجاد فرصت مناسب برای تبادل اطلاعات فنی و حرفه‌ای ذکر کرد.    در حاشیه این مسابقات دکتر اژدر کش رییس انجمن چرم ایران  که به عنوان داور مسابقات حضور داشت ، بیان کرد: تلفیق هنر ،دانش و مهارت نیاز امروز کشور ما در جهت رسیدن به اشتغال پایدار و مولد است

مسابقات فوتسال جام سردار دلها، منطقه غرب کشور

مسابقات فوتسال کارکنان ادارات آموزش فنی و حرفه ای غرب  کشور  در سالن ورزشی شهید حاج بابایی شهر مریانج برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، وهب مختاران ،مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت:مسابقات فوتسال ویژه کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای منطقه غرب کشور با هدف گرامیداشت یاد و خاطره سردار دلها  شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در همدان برگزار شد. مختاران با اشاره به اینکه این مسابقات ویژه منطقه غرب کشور شامل استان های کردستان،لرستان،کرمانشاه ، ایلام و همدان بود ،بیان کرد: رقابت کنندگان در تاریخ 21 و 22 دی ماه بازی های خود را انجام دادند و سرانجام تیم اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان به عنوان تیم منتخب راهی مرحله کشوری  شد. وی اظهار کرد:مرحله کشوری مسابقات فوتسال در بهمن ماه سال جاری در  استان کرمان زادگاه سردار سلیمانی برگزار می شود. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ضمن آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه ورزشکاران ، اظهار کرد:سلامت روان و سلامت جسم ،آرامش ،انعطاف پذیری ، دوستی و..... از اثرات مثبت ورزش است.

جلسه پرسش و پاسخ مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با آموزشگاههای آزاد

در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان رخ داد: جلسه پرسش و پاسخ مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با آموزشگاههای آزاد در جلسه پرسش و پاسخ مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با آموزشگاههای آزاد استان ،راهکارهای موثر در برگزاری و اجرای بهتر دوره های مهارتی تبیین و ارزیابی شد  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ،وهب مختاران ،مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در این نشست با مدیران و موسسان آموزشگاههای آزاد گفت:آموزشگاههای آزاد ظرفیت های  با ارزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای  هستند که وجود آنها باعث افزایش کیفیت آموزش ها شده و مسیر متعالی اشتغالزایی مولد را هموارتر می سازد. مختاران بیان داشت:پایبندی به کیفیت آموزش  های مهارتی  و آزمون های فنی و حرفه ای راهگشای اشتغال پایدار خواهد بود. وی در خصوص برگزاری آموزش های مجازی گفت : با هم دلی و هم افزایی نسبت به جمع بندی و راهکارهای مناسب در خصوص یادگیری الکترونیکی و آموزش های الکترونیکی به نتایج مطلوب تر خواهیم رسید. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان در این  نجلسه ،  پس از شنیدن نظرات مدیران و موسسان  آموزشگاه های آزاد مطالب و راهکارهایی  را در راستا ی بهبود وضعیت و عملکرد آموزشگاه ها مطرح ساخت.

86 دانش آموز همدانی در طرح ایران مهارت شرکت کردند

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان گفت: 86 دانش آموز این شهرستان از ابتدای سال جاری تا کنون در طرح «ایران مهارت» شرکت کردند . به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، وهب مختاران ،مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اینکه که این طرح نقش موثری در اشتغال آنان در آینده خواهد داشت بیان داشت: از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون ۸۶ نفر از دانش آموزان استان با شرکت در طرح «ایران مهارت» موفق به گذراندن دوره های مهارتی شدند. مختاران هدف از اجرای این طرح را ایجاد رغبت در دانش آموزان متوسطه اول برای مهارت آموزی دانست و افزود: این طرح در سه هنرستان فروغ، بابائی پور و نواب شهرستان همدان برای ۴۷ نفر از دختران و ۳۹ نفر از پسران اجرا شده است. وی با اشاره به اینکه دانش آموزان در این طرح ملزم به گذراندن ۶۰ ساعت دوره آموزش مهارتی هستند افزود: نهادینه کردن فرهنگ مهارت آموزی در بین دانش آموزان دوره متوسطه برای انتخاب رشته از اهداف حضور دانش آموزان در طرح ایران مهارت است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان خاطرنشان کرد: طرح ایران مهارت، بین آموزش و پرورش و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مشترک است و با هدف برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه اول در دبیرستان‌ها و به کمک آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای اجرا می شود.  مختاران گفت: ۲ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای با استقرار در مدارس رشته هایی مانند صنایع غذایی، فناوری اطلاعات و آیفون تصویری را آموزش می دهند. وی اظهار داشت: فنی و حرفه‌ای در تلاش است با ارائه آموزش‌های فنی متناسب با نیاز بازار کار و ظرفیت‌های درونی دانش‌آموزان زمینه اشتغال را برای آینده آنها فراهم کند.

یش از دو هزار نفر از روستاییان و عشایر استان همدان آموزش های مهارتی را فراگرفتند

در راستای توسعه و ترویج اهمیت مهارت آموزی وتوانمند سازی  روستاییان و عشایر  در  9 ماهه سال جاری  دو هزار و 720 نفر از روستاییان و عشایر استان از  آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای برخوردار شدند. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، وهب مختاران، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اولویت سازمان آموزش فنی و حرفه ای در آموزش به روستاییان و مناطق محروم گفت:برگزاری دوره های مهارتی در روستا کاهش  مهاجرت بی رویه به شهرها را دربر خواهد داشت. مختاران با اشاره به اینکه در ماه سال جاری دو هزار و 720  روستایی و عشایر استان از آموزش های مهارتی بهره مند شدند ، بیان داشت: اجرای دوره های مهارتی در 130 حرفه و 83 روستا بصورت حضوری و مجازی برگزار شد.  مختاران اجرای دوره های آموزشی مهارت در روستاها را بر مبنای نیاز بازار کار و با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه بر شمرد و افزود:آموزش و ارتقا مهارت روستاییان از عوامل مهم در تقویت و پایداری توسعه روستایی است.

معاون پژوهش سازمان آموزش فنی‌ و حرفه‌ای کشور در جلسه شورای اداری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان : بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه آموزش های فنی ضروری است

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۷

 

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی‌و حرفه‌ای کشور ، گفت: استفاده از ظرفیت های گسترده بخش خصوصی و غیردولتی در راستای توسعه آموزش های مهارتی و حرفه ای ضروری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، «علی حسین شهریور» ، معاون پژوهش ،برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در شورای اداری  اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان که در مریانج برگزار شد، اظهار داشت: با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در تجهیز کارگاه ها و نیز تغییرات در بخش پژوهشی، منابع آموزشی و پایان نامه ها، آموزش به سمت مشاغل جذاب نسل جدید هدایت می شود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای با بیان اینکه رضایتمندی نیروی انسانی و توجه ویژه به آن موجب تحقق اهداف سازمان می شود، گفت:  با توجه به اینکه رابطه مستقیمی بین رشد و توسعه اقتصادی، اشتغال و همچنین آموزش های فنی و مهارتی وجود دارد، سرمایه گذاری در حوزه مهارت افزایی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت‌های این اداره کل در زمینه تولید محتوا در عصر کرونا، گفت: ۴۰ برنامه تولیدی از مربیان استان در صدا و سیمای مرکز همدان پخش  و ۴۰۰ دقیقه نیز در فضای مجازی بارگذاری شده است.

وهب مختاران اظهار داشت: ۴۵ استاندارد آموزشی توسط مربیان مراکز استان از ابتدای سال جاری تدوین شده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال به ۵۰ عنوان برسد.

طراحی و اجرا توسط گروه پارسی کامپ

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل فنی و حرفه ای استان همدان می باشد.