امروز : شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ آمار بازدید از سایت : ۳۴۲۱۷۹ بروز شده در : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
تازه ها

کسب رتبه اول کشوری توسط شرکت کننده همدانی در مسابقات کشوری انیمیشن

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ،  اولین دوره مسابقات آزاد کشوری در رشته  انیمیشن و موشن گرافیک از تاریخ 18 الی 20 اسفند 1397 با هدف ارتقای فرهنگ مهارت آموزی و نهادینه کردن آن در جامعه و بسترسازی برای تبادل فنی و تجارب حرفه ای بین صاحبان فن و همچنین  کشف استعداد های حرفه ای نخبگان مهارتی و ایجاد فرصت مناسب برای شکوفایی مهارت ها و ایجاد انگیزش در جوانان برای کسب مهارت در بوشهر برگزار شد. در این دوره از مسابقات و در بخش انیمیشن علی پورمرادی "شرکت کننده همدانی " مقام اول را کسب کرد . در این رقابت‌ها 17 هنرمند دانش آموخته رشته انیمیشن و موشن گرافیک در سنین مختلف از 19 استان کشور در بخش حضوری و غیر حضوری شرکت کردند. در بخش غیر حضوری نیز اثر امید سیفی  شرکت کننده استان همدان  در بخش انیمیشن صاحب عنوان انیمیشن برتر شد . بنا بر این گزارش برگزاری مسابقه آزاد انیمیشن و موشن گرافیک زمینه ساز توسعه کسب و کارهای جدید در سطح کشور است که نقش اساسی در جذب جوانان به مشاغل زود بازده و نوین را دارد.  

کسب رتبه اول در هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

توسط کارمند اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان کارمند اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان در هفتمین مسابقات قرآن کریم کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در رشته مفاهیم موفق به کسب رتبه اول شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان نورالعین جعفری نژاد در این دوره از مسابقات موفق به کسب رتبه اول در رشته مفاهیم(تفسیر قرآن) گردید. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان گفت:این مسابقات از 20 تا 22 اسفند سالجاری برگزار شد و تعداد196 نفر از سراسر کشور به رقابت پرداختند. وهب مختاران هدف از برگزاری مسابقات را ترویج فرهنگ قرآنی دانست و گفت:بی شک قرآن کتابی است جاودانه ، سراسر نور وحی که از آغاز تا پایان هدایت است . وی بیان داشت: با مطالعه قرآن می توانیم به ابعاد مختلف آن که به صورت کلی و جزئی پرداخته شده است، دست یابیم.

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، در راستای ارائه ،  تعمیم و گسترش پوشش نظام خدمات اجتماعی و بهره مندی از مزایای بلند مدت بیمه اجتماعی ،  تفاهم نامه همکاری بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان منعقد گردید . مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان در آیین امضا و تبادل این تفاهم نامه گفت : برخورداری از مزایا و حمایت های بلند مدت صندوق برای کلیه دارندگان کارت مهارت قالیبافی و حرفه ای مرتبط با آن ، زنبورداران و مجموعه صنایع دستی در سطح استان از اهداف این تفاهم نامه است . وهب مختاران افزود : در صورت مهیا شدن زمینه های صنوف دیگر ، تفاهم نامه بازنگری و رشته های جدید به آن اضافه خواهد شد وی ضمن اشاره به اهمیت آموزش های مهارتی برای عموم افزود : یکی از گروه های هدف در ارائه  آموزش های فنی و حرفه ای ، جامعه روستاییان می باشد که موفقیت های خوبی در این زمینه حاصل شده است . در ادامه مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر گفت : امید است با اجرای مفاد این تفاهم نامه ، گام موثری در ارائه خدمات اجتماعی به این قشر از جامعه برداشته شود . مهدی سماواتی در ادامه خاطر نشان ساخت : روستایی که آموزش های مهارتی به آن ورود کند در زمینه اشتغال زایی و کارآفرینی نسبت به روستاهای دیگر موفق و موثرتر خواهد بود .

بازدید سر زده مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان از روند اجرای آزمون آنلاین

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان از نحوه برگزاری و اجرای آزمون های آنلاین مرکز خواهران آموزش فنی و حرفه ای شهرستان بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان مدیر کل به همراهی رییس اداره سنجش و ارزشیابی و رییس آموزشگاههای آزاد استان سرزده از روند برگزاری آزمون های آنلاین و آزمون های عملی آموزشگاههای آزاد بازدید کرد. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با اشاره به اینکه آزمون های عملی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد گفت:شایستگی ها و مهارت های یادگرفته کارآموز طبق استانداردهای  سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد.  وهب مختاران بیان داشت: نتیجه کار و زحمات دوره های گذرانده شده کارآموزان در این ارزشیابی ها مشخص می گردد، پس لازم می باشد که آزمون ها مطابق استاندارد و توانایی های موجود صورت پذیرد.

مرکز آموزش هتلداری همدان آماده بهره برداری

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان در بازدید از باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه مرکز آموزش هتلداری همدان آماده بهره برداری است گفت :این مرکز که با مشارکت بخش خصوصی تجهیز می شود به زودی به بهره برداری خواهد رسید . وهب مختاران با بیان اینکه عملیات اجرایی ساخت مرکز هتلداری از اوایل دهه ۹۰ آغاز شد افزود : این مرکز در زمینی به مساحت ۲هزار مترمربع، با ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیر بنا در ۳ طبقه در شهر مریانج ساخته شده است . وی اضافه کرد: این مرکز دارای ۱۰سوئیت اقامتی، کلاس هایی برای برگزاری دوره های آموزشی،  سونا، جکوزی، کافی شاپ و تالار پذیرایی با ظرفیت  ۴۰۰ نفراست. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با بیان اینکه در این مجموعه متقاضیان، علاوه بر حضور در دوره های تئوری، به صورت عملی با شیوه هتلداری هم آشنا خواهند شد، افزود: با توجه به ظرفیت گردشگری این استان،  ایجاد یک مرکز آموزش هتلداری استاندارد می تواند پایلوت ارائه آموزش های مدون به فعالان حوزه هتلداری و گردشگری محسوب شود. مختاران عنوان کرد : با توجه به اینکه گردشگری محور توسعه استان همدان است در همین مسیر، یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه انسانی، آموزش و توانمندسازی است به شکلی که از این طریق می‌توان مشارکت توام با بهره‌وری نیروی انسانی را در فرایند توسعه کشور شاهد بود. مختاران ادامه داد: نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه گردشگری ، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصاد محلی، اشتغال و توزیع عادلانه درآمد تاثیرگذار است. وی خاطرنشان کرد آموزشهای فنی و حرفه ای می تواند فرد را برای احراز شغل ، حرفه و کسب و کار آماده کند یا کارایی و توانایی وی را در انجام امور محوله افزایش دهد.

فرمانده ارشد نظامی آجا در استان از مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان تقدیر کرد

فرمانده ارشد نظامی آجا در استان و فرمانده پایگاه شکاری خلبان شهید، محمد نوژه از مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان تقدیر و تشکر کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان درراستای تجهییز کارگاههای آموزشی فنی و حرفه ای مستقر در پایگاه شهید نوژه ،فرمانده ارشد نظامی آجا سرتیپ 2 خلبان ستاد محمد زال بیگی از مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان تقدیر کرد. در متن این سپاسنامه آمده است: حضور محترم مهندس وهب مختاران مدیر کل محترم آموزش فنی و حرفه ای استان همدان سلام علیکم ایران سرافراز همیشه به خود بالیده است که در عرصه های مختلف تاریخ سراسر حماسه و ایثار خود مهد دلاور مردانی باشد که یکه تازه ایمان ،اخلاق ،ایثار،شهادت و شهامتند آنانی که هستی خویش را در راه اعتلای آرمان های مقدس کشور عزیزمان در طبق اخلاص نهاده و در این راه از بذل تن و جان دریغ ننمودن، بدین وسیله از همکاری دلسوزانه و ارزشمندی که در راستای تجهیز مجتمع فنی و حرفه ای این فرماندهی ابراز داشته اید تقدیر و تشکر به عمل می آید و از درگاه لایزال الهی توفیقات روز افزون جنابعالی و همه خدمتگزاران این نظام الهی را در ظلل توجهات و عنایات بقیه ا... الاعظم (عج)تحت زعامت و رهبری داهیانه فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه ای عزیز مسئلت می نمایم. فرمانده ارشد نظامی آجا در استان همدان و فرمانده پایگاه شکاری خلبان شهید محمد نوژه سرتیپ 2 خلبان ستاد محمد زال بیگی

به همت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان صورت گرفت : برگزاری کارگاه آموزشی یک روزه انژکتور موتور سیکلت

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، برای اولین بار کارگاه آموزشی انژکتور موتور سیکلت های نوین و کار با دستگاه دیاگ در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان همدان برگزار شد . بنابر این گزارش مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان در این خصوص گفت : این دوره با همکاری شرکت صنعت نوین خودرو و با حضور 95 نفر از تعمیرکاران عضو اتحادیه موتورسیکلت برگزار گردید . وهب مختاران افزود : این کارگاه آموزشی به مدت 6 ساعت و با تدریس مهندس طاهری ، مربی این اداره کل برای مخاطبان ارائه شد . وی در پایان خاطر نشان ساخت : اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان برای برگزاری تمامی دوره های آموزشی صاحبان صنایع و اصناف مختلف ، آمادگی لازم را دارد .

آموزشهای هدفمند در فنی حرفه ای راهگشای اشتغال و تکاپوی اقتصاد مرکز آموزش هتلداری همدان راه اندازی می شود

عزم جزم فنی حرفه ای در تربیت نیروی انسانی متخصص در گردشگری   امروزه شاخص توسعه انسانی به عنوان یکی از شاخص‌های مهم و اثرگذار در روند توسعه همه جانبه بوده و در فراهم کردن بستر لازم برای ورود کشورها در عرصه رقابت‌های جهانی سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است؛ تا آنجا که در رتبه‌بندی کشورها، شاخص توسعه انسانی در جایگاه بسیار مهم‌تری نسبت به درآمد سرانه قرار دارد. در این میان و در گستره وسیعی از انواع آموزش‌ها، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و یا آموزش‌های مهارتی به دلیل ابعاد کاربردی و عملی بودنشان در ایجاد، تقویت و رشد قابلیتهای انسانی سهم قابل توجهی را دارند به طوری که امروز صاحب‌نظران اقتصادی با ارائه نظریه‌های توسعه نیروی انسانی، بر ضرورت سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش برای توسعه قابلیت‌های انسانی و افزایش سطح مهارتهای حرفه‌ای تاکید دارند. اما آنچه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را حائز اهمیت می‌کند، توجه این آموزش‌ها به مفهوم «قابلیت انسانی» به جای سرمایه انسانی است؛ در این معنا در حالی که سرمایه انسانی تمرکز بر نقش فاعلی انسان در افزایش و بهبود امکانات تولید دارد، قابلیت انسانی تلاش می‌کند توانمندی انسان‌ها را برای دستیابی به زندگی شایسته‌تر تقویت کند. در همین جاست که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ایجاد و تقویت عدالت اقتصادی و اجتماعی تاثیرگذار است. •  عزم جزم فنی حرفه ای در آموزش هتلداری  این روزها آموزش فنی و حرفه ای همدان در یک قدمی ایجاد یک مرکز آموزش هتلداری است که بر اساس اظهار نظر کارشناسان گردشگری در صورت اعمال سیاستهای درست و مدیریت محتوی این مرکز می تواند پایلوت ارائه آموزش های مدون به فعالان حوزه هتلداری و گردشگری باشد . این مهم موجب شد نشست تخصصی اعضای کمیته گردشگری در کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر همدان در مرکز فنی و حرفه ای مریانج برگزار شود . برخی اساتید ؛ کارشناسان و برنامه ریزان گردشگری حاضر در نشست  پیش از آغاز این جلسه از تمامی بخشهای مرکز آموزش هتلداری این مرکز بازدید مفصلی را به عمل آوردند .  مدیر کل فنی و حرفه ای استان همدان در این نشست و بازدید عنوان کرد : مرکز آموزش هتلداری همدان هم اینک بیش از 90 درصد پیشرفت دارد و به زودی به بهره برداری می رسد. وهب مختاران با اعلام این خبر افزود: عملیات اجرایی ساخت مرکز هتلداری از اوایل دهه 90 در زمینی به زیر بنای چهار هزار و 500 متر مربع در سه طبقه در شهر مریانج آغاز شد. وی اضافه کرد: این مرکز دارای کلاس هایی برای برگزاری دوره های آموزشی، 11 سوئیت اقامتی، سونا، جکوزی، کافی شاپ و تالار پذیرایی است. وی بیان کرد: متقاضیان فراگیری هتلداری علاوه بر حضور در دوره های تئوری به صورت عملی با شیوه هتلداری آشنا می شوند. مدیرکل فنی و حرفه ای استان همدان اظهارکرد: با توجه به ظرفیت گردشگری این استان، وجود مرکز آموزش هتلداری ضروری به نظر می رسید بنابراین استاندار و نماینده همدان در خانه ملت برای اجرایی شدن این طرح حمایت جدی داشتند. مختاران افزود: تاکنون 30 میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده و اواسط سال جاری نیز استاندار همدان 6 میلیارد و 500 میلیون ریال برای شتاب دهی به عملیات اجرایی این طرح اختصاص داد. •   نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه گردشگری وی عنوان کرد : با توجه به اینکه گردشگری محور توسعه استان همدان است در همین مسیر، یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه انسانی، آموزش و توانمندسازی است به شکلی که از این طریق می‌توان مشارکت توام با بهره‌وری نیروی انسانی را در فرایند توسعه کشور شاهد بود. نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه گردشگری ، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی محلی، اشتغال و توزیع عادلانه درآمد در این زمینه  تاثیرگذار است. وی همچنین به پویا بودن زمینه های اشتغال اشاره کرد و گفت ؛ باید خاطرنشان کرد آموزشهای فنی و حرفه ای انجام فعالیت هایی است که می تواند فرد را برای احراز شغل ، حرفه و کسب و کار آماده کند یا کارایی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد. این آموزشها کسب مهارتها را در راستای تکنولوژی و علوم وابسته به همراه دانش های خاص مربوط به شغل و در بخش های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ارائه می دهد از اینرو با توجه به حساسیت حوزه گردشگری فنی حرفه ای همدان با پویا کردن مرکز آموزشی هتلداری در نظردارد برنامه های مدونی را به اجرا بگذارد •  شتاب دهی به فرآیند تولید   رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان که پس از بازدید از مرکزآموزشهای هتلداری با حضور در سالن جلسات فنی حرفه ای استان این ظرفیت حایز اهمیت در همدان را یک نقطه قوت در گردشگری دانست گفت : توسعه آموزشهای فنی وحرفه‌ای در شرایط کنونی برای اقتصاد و فرهنگ همدان  و به   ویژه شتاب دهی به فرایند تولید امری حیاتی است ؛ زیرا سرمایه گذاریهای زیربنایی و افزایش ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه فیزیکی بدون سرمایه انسانی بلااستفاده مانده یا به نحو اقتصادی و کارآمد مورد بهره‌برداری قرار نمی گیرد . حسین قراباغی گفت :  بنابراین از ضرورتها و الزامات رشد و توسعه اقتصادی ، نظام آموزش برای ایجاد مهارتهای لازم سرمایه انسانی است و در این میان آموزشهای فنی و حرفه ای تلفیقی است از علم ، فن و هنر و نقش بسیار مهمی در تامین نیروی انسانی کارآمد ایفا کرده و مضمونی توسعه‌ای دارد.   وی هدف از این آموزشها را  افزایش توانایی های دانش ، مهارت و قدرت درک افراد و انجام مطلوبتر کار در حوزه گردشگری و هتلداری همدان  دانست. وی تاکید کرد :  آموزش های فنی و حرفه‌ای به سبب انعطاف پذیری نشأت گرفته از خصیصه های بازار کار و اوضاع اقتصادی کشور و همچنین به دلیل آموزش و ایجاد مهارتهای لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل ، نقش به سزایی در اشتغال دارد و این مهم با توجه به محور توسعه بودن گردشگری در همدان نقش تاثیر گذاری را ایفا میکند . این آموزشها هم مهارتهای خاص مورد نیاز صنعت و هم مهارتهای عمومی بازار کار را فراهم می سازد و همچنین برای شاغلینی که به دلیل تغییرات تکنولوژی دچار کاهش کارایی می‌شوند، امکان به روز شدن و تکمیل مهارت را فراهم می کند .   لذا به این نوع آموزشها در مکان تخصصی همچو مرکز آموزشهای هتلداری فنی حرفه ای همدان به عنوان ابزاری برای توسعه فرهنگ گردشگر پذیری ؛ جذب سرمایه گذار و افزایش آمار اشتغال  نگریسته می شود . وی به جایگاه مطلوب فنی حرفه ای در توسعه و پرورش نیروی انسانی اشاره کرد و گفت : در واقع خصیصه این آموزش‌ها ، نوعی پرورش “کارآفرین” است ، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد کنند . گفتنی است ؛ بنابر گزارش بانک جهانی، ظهور اقتصاد دانش محور در کشورهای صنعتی در دهه‌های آخر قرن گذشته و به دنبال آن در برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا و آمریکای لاتین، نشان داد که سرمایه انسانی ماهر و کارآمد ابزاری محوری در توفیق این کشورها برای ورود به اقتصاد جدید بوده و «آموزش‌های فنی و حرفه‌ای» نقش اساسی را در این بین ایفا کرده است. این آموزش‌ها در کشورهای در حال توسعه نه فقط عهده‌دار تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش‌های مختلف اقتصادی بوده است، بلکه از طریق بسترسازی خوداشتغالی، به حل مشکل بیکاری هم کمک کرده است. بنابراین بیراه نیست که این شعار را بارها و بارها اعلام کنیم که «آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کلید اشتغال پایدار کشورها» از جمله ایران است.

بررسی سند مهارت با حضور روسای دانشگاهها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۶

در جلسه شورای پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان   انجام شد:

بررسی سند مهارت با حضور روسای دانشگاهها

سند مهارت با حضور مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ،مسئولین ستادی و روسای دانشگاهها بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان مدیر کل ،مسئولین ستادی این اداره کل به همراهی رییس دانشگاههای علمی کاربردی ،پیام نور و دانشگاه فنی و حرفه ای جهت برررسی سند مهارت به بحث و گفتگو پرداختند.

 مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان گفت: تدوین سند مهارت نشانگر راهی است برای افراد جویای کار که به اشتغال پایدار ختم می شود.

وهب مختاران  با اشاره به  رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه ای  در خصوص آموزش های مهارتی هر منطقه بر حسب مزیت ها و نیاز ها  گفت:با استفاده از نیاز سنجی های انجام گرفته به دنبال این هستیم که چه چیز را به چه کس آموزش دهیم.

در ادامه محمود تعجبی رییس دانشگاه علمی کاربردی همدان ضمن ابراز خرسندی و موفقیت آمیز بودن این طرح گفت: سند مهارت می تواند در پایان نامه های دانشجویان ارشد و دکترا نیز مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین دکتر صفایی رییس دانشگاه پیام نور تدوین سند مهارت را امری بسیار قابل قبول خواند و بیان داشت:امید است این سند به سمت عملیاتی شدن موثر پیش برود.

شهاب کاظمی رییس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز ضمن عرض تبریک جهت تدوین این سند گفت:سند مهارت به عنوان نقطه ی امیدی در مجموعه آموزش فنی و حرفه ای استان همدان می باشد.

طراحی و اجرا توسط گروه پارسی کامپ

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل فنی و حرفه ای استان همدان می باشد.